Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
30 postów 163 komentarze

Percepcja Rzeczywistości

Tomasz M. Wandala - Percepcja - czyli sposób postrzegania rzeczywistości. Każdy człowiek ma własny sposób postrzegania świata. Ale jaki jest prawdziwy?

Bańka deweloperska 06.2019 r. i wielkie "dojenie" frajerów!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Korzystając ze swego pobytu we Wrocławiu zapoznałem się z ofertą tutejszych deweloperów czego rezultatem jest poniższe "dziełko". Wielkie "dojenie" frajerów-czyli jak się robi mega kasę raz na dekadę w kraju nad Wisłą. Zapraszam!

              Dla przypomnienia wobec młodszej generacji czytelników zwracam uwagę, że Polska po 1989 r. stała się częścią "wielkiej rodziny" krajów o gospodarce wolnorynkowej ( w domyśle spekulacyjnej!). Stałym elementem takiego Systemu są cykliczne-koniunkturalne kryzysy ekonomiczne, które można porównać do "koła" i kalendarzowych pór roku. Można je obliczyć wręcz z dokładnością matematyczną zakładając pewne "haczyki" na rozpoczęcie danego "trendu-pory roku" z okresem 1-3 lat. Mechanizm odzwierciedla zachowania konsumentów ( popytu ) oraz producentów dóbr-rzeczy ( podaży ). Sztuczne społeczeństwo konsumentów manipulowane przez tzw. wolny rynek kupuje coraz więcej skuszone wizją krociowych zysków np. mieszkań-windując ceny do fantastycznych rozmiarów co daje ogromne zyski deweloperom i wtajemniczonym inwestorom ( prywatnym i instytucjonalnym ). Wspólną sprężyną pychiczną  kupujących i produkujących okazuje się chciwość i mania posiadania coraz więcej bogactw-rzeczy. Aktualny r. 2019 jest analogicznym okresem r. 2009 gdzie Inwestorzy Wtajemniczni i Instytucjonalni realizowali/realizują swoje zyski poczynione-rozpoczęte przed! gwałtowną fazą wzrostową ( cen w nieruchomościach ) a mające swoje miejsce w przysłowiowym "dołku" obejmującego lata 2013-2015 i analogicznego okresu r. 2005. Starą zasadą w ekonomii co jeszcze pamiętam z wykładów swego wychowawcy licealnego a doradcy J. Buzka jest, że "Kupuje się gdy jest tanio a sprzedaje gdy jest drogo!". Cykl trwa ok. 10 lat czyli dekade. Ceny mieszkań wyrażone za m. kw. wynosiły i są zblizone za lata 2005 i 2015 w wysokości ok. 5 800 zł w dużych aglomeracjach. Cena zaś r. 2009 i odpowiadającego mu 2019 wynosi/wyniosła juz aż ok. 7 800 zł za m kw. Zysk netto po odtrąceniu podatku PCC wynosi nawet 100 000 zł w ciągu 3-ch lat lub więcej! Zadna lokata bankowa tego nam nie zaoferuje. Pokusa szybkiego zysku jest więc spora ale świadomosć tego typu mechanizmów jaki w skrócie przedstawiam jest znikoma ( i o to w tym wszystkim chodzi ). Poniżej przedstawiam wykres obrazujący opis trendu-cyklu koniunkturalnego ( t.j. koło-pory roku ).

 

 

                 Na uwagę, zasługuje Schemat bańki spekulacyjnej (patrz na obrazek wprowadzający niniejszego artykułu) autorstwa Rafała Zaorskiego opisany i zastosowany pozytywnie w realu na podstawie jego książki. Każdy powinien zapoznać się obowiązkowo z całym mechanizmem, którego niniejszy post jest jedynie zarysem. Opis doświadczenia mozna przeczytać pod tym linkiem:

https://www.fxmag.pl/artykul/schemat-banki-spekulacyjnej

 

    Próbując w prosty sposób wytypować najważniejsze fazy każdej Bańki Spekulacyjnej należy wymienić:

 Fazę Podstępu/Wtajemniczenia----Fazę Budowania Pajęczyny jak Pająk----Faza Chiwości/Manii---

-NowyParadygmat (100% wiary w kreację stałego wzrostu) / Jednoczesna Realizacja Zysków Inwestorów

 Wtajemniczonych/Instytucjonalnych----Tytyłowe Dojenie Frajerów (Inw. Indywidualnych)----Dekoniunktura


             W całym procesie Bańki Spekulacyjnej ważną rolę odgrywa "WIARA" ( Moja uwaga: ludzie religijni oddający się praktykom religijnym na zewnątrz-pokazowo  "Boga-Prawdy-Miłośći" nie pojmują co otwiera drogę i podatność na różnego rodzaje bóstwa np. Mamone ), że trend wzrostowy jest stały i ze taniej już nigdy nie będzie! Wytwarza się strach-lęk a zarazem pojawia się chciwość i mania pewnego nienasycenia ( człowiek chce więcej i więcej ). Owczy pęd czy też swoisty wyścig szczurów kupujących, który po drugiej stronie ma b. utalentowany zespół tzw. doradców klientów ds. nieruchomości, który Autor określił jako "sprzedawców marzeń" ( Serdeczne pozdrowienia w tym miejscu przesyłam dla owej dzielnej grupy z Wrocławia ) sprowadza na manowce-czyni z ludzi przysłowiowych frajerów. Należy wspomnieć, że inwestorzy indywidualni złapani w "sieć pajaka" cyklów koniunkturalnych oprócz Bańki Spekulacyjnej w nieruchomosciach mogą się spodziewać: kryzysu walutowego np. frankowicze r. 2008, wzrostu odsetek od zaciągniętego kredytu-WIBORU (r. 1999 wynosił ok.24% a dziś w 2019 1,5% więc istnieje przestrzeń do podwyżek!!!). "Jaskółką" zwiastującą nadchodzącą dekoniunkturę są także najwieksze spadki koniunktury w budowlance od 2012 r.( spadek o 22,1pkt. ) wg. wskaźnika IRGCON, który wyniósł II kwartale 2019 r.  24,4 pkt., co oznacza spadek o 6,2 pkt. rok do roku. Wcześniejsze większe osłabienie nastąpiło w 2009 r. i wynosiło 28,7 pkt.! ( Analogia jest wręcz oczywista ). Oczekując powtórki kryzysu z 2009 r. co w przeciągu paru miesięcy powinno zostać walnie ogłoszone słyszymy nieśmiałe echa dawnych nauk Karola Marksa, które docierają do nas z za naszej zachodniej granicy. Przypomne tylko, że bez I Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotniczego założonego w 1864 r. przez K.M.  II RP w 1918 r. by nigdy nie powstała tak jak i nas dzisiaj mówiących i piszących po polsku by nie było. Tyle z historii...Jeśli ktoś zapyta co robić w aktualnej sytuacji jaka ma miejsce na rynku to odpowiem że NIC! Najlepiej poczekać. Jeśli zaś ktoś zapyta "JAKĄ DROGĄ PODAŻAĆ" by przemienić system wyzysku-ucisku kapitalistycznego dla zmyłki nazwanej tzw. "wolnym rynkiem" to odpowiem słowami filozofa-alpinisty blogera tego portalu Berkeley72, które cytuje:  "TĄ KTÓRĄ PORZUCONO DOKŁADNIE 30 LAT TEMU"  

A teraz czas na SYMBOL POTĘGI I CHWAŁY , minionego BLASKU, który wystarczy za 1000 słów:

 

 

 

Pozdrawiam,

Tomasz Maksymilian Wandala

13.07.2019 r. Wrocław ( który dopiero po 610 latach wrócił na stałe do Polski w 1945 r. )

 

 

Źródła:

1. https://forsal.pl/artykuly/1268709,husiew-frankowicze-po-10-latach-splaty-z-kredytu-260-tys-zl-zrobilo-sie-397-tys-to-rozboj-w-bialy-dzien-wywiad.html  Frankowicze

2. https://www.marxists.org/polski/lenin/1914/07/karol_marks.htm Dla ambitnych

3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/A-co-jesli-Wibor-wzrosnie-do-15-7296213.html WIBOR i koszty kredytu

4. https://www.fxmag.pl/artykul/schemat-banki-spekulacyjnej  Schemat Bańki Spekulacyjnej Rafała Zaorskiego

5. https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/historia-kryzysu-kalendarium/ Kryzys 2007-2009

6. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Raport-z-rynku-mieszkan-styczen-2015-7230936.html Raport z rynku     mieszkań w 2015 r.

7. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-czerwiec-2019-Raport-Bankier-pl-7691030.html  Raport z cen mieszkań w 2019 r.

8. https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy-wierza-ze-ceny-mieszkan-nigdy-nie,177,0,2422449.html "WIARA" Polaków, że ceny mieszkań nigdy nie spadną wg. badań zleconych przez ING z 27.11.2018 r.( część składowa Bańki Spekulacyjnej-Nowy Paradygmat i zbliżająca się dekoniunktura ).

9. https://www.pb.pl/terapia-szokowa-leszka-balcerowicza-816912 L.Balcerowicz i terapia szokowa.

10. https://www.youtube.com/watch?v=IyrhoHtSkzg Karol Marx w BBC w j.angielskim

11. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziemie_Odzyskane Ziemie Odzyskane

12. http://historiawgdzieci.pl/podkast/historia-wroclawia Historia Wrocławia w pigułce.

13. https://forsal.pl/artykuly/1237969,ceny-mieszkan-jeszcze-dynamicznie-rosna-sa-najwyzsze-od-10-lat.html Wykres cen mieszkań od 12.2007 do 04.2018 r.( wykres koloru niebieskiego w artykule ).

14. https://dzieje.pl/aktualnosci/35-lat-temu-usa-wprowadzily-sankcje-gospodarcze-wobec-prl Embargo USA na Polskę w 12.1981 r.

15. https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/574833,usa-nakladaja-kolejne-sankcje-na-wenezuele.html Embargo USA na Wenezuele w 2018 r.

16. https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1604985,1,kuba-dluga-historia-embarga.read Kuba: Długa historia embarga.

17. https://amnesty.org.pl/serbia-bezkarno%C5%9B%C4%87-dla-nato-w-dziesi%C4%99%C4%87-lat-po-operacji-si%C5%82-sprzymierzonych/ Bombowce NATO (USA) w Belgradzie 23.12.1999 r.

18. https://www.newsweek.pl/polska/rosnie-wskaznik-liczby-samobojstw-prof-loza-dla-newsweek-wywiady/4nfvtft Samobójstwa i depresja po 1990 r.

19. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dzanie_strachem Zarządzanie strachem.

20. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/koniunktura-w-budownictwie-ii-kw-2019-spadek/s1mebvn Spadek koniunktury w polskiej budowlance największy od 2012 r.

 

KOMENTARZE

 • "gospodarka spekulacyjna"
  zawsze właśnie to miałem na myśli w stosunku do transformacji ustrojowej.

  Zapewne wielu czytelników chciałoby pospekulować, tylko nie wie, skąd wziąć rzeczywiste dane do wyrysowania "krzywej spekulacji".
 • Doją Naród na budowlance oj doją.
  Spekulacja to jedno a proste dojenie lichwiarskie jako praca u podstaw to drugie.
  Banki mają własne firmy deweloperskie.
  Te firmy budują domy po kosztach taniej siły roboczej i po kredytach z własnego banku czyli za pieniądze bez odsetkowe przyszłych kredytobiorców. Zysk banku na takim budownictwie to pewnie z 30-50%
  (materiały robocizna)... ale bank nie sprzedaje mieszkań za gotówkę (praktycznie nie ma takich klientów) bank sprzedaje za lichwę na wiele lat.
  Dla przykładu niech mieszkanie na rynku nowych mieszkań kosztuje 400kkzł to bank poniósł koszty budowy ok 250kzł
  Na mieszkanie bank udziela lichwy na 350kzl (reszta to wkład własny)
  w ciągi 30 lat bank ma z lichwy ok 200-300kzł zależni od stóp %.
  oraz zwrot kwoty podstawy lichwy.
  Podsumujmy
  ...bank wydał na budowę mieszkania 250kzl.
  do banku wracają następujące pieniądze
  - 50 kzl jako kład własny frajera
  - 400 kzl spłaty kredytu podstawowego
  - 200- 300 kzl z lichwy (procent składany przez 30 lat)
  razem bank otrzymuje od frajera 650-750 kzł
  przy kosztach własnych 250kzl.

  Czyli frajer aby otrzymać na własność mieszkanie musi bankowi sfinansować drugie takie samo mieszkanie albo i większe mieszkanie licząc po kosztach własnych budowy.

  Ale to nie wszystko...
  Bank nie ponosi żadnego ryzyka bo mieszkanie jest bankowe do czasu jego pełnej spłaty, gdy zmieniają się stopy % to bank też zmienia oprocentowanie lichwy, gdy frajerowi obsunie się stopa w biznesie to bank zabiera mieszkanie i nie zwraca spłaconej lichwy...
  i wisienka na torcie bank ma uproszczoną ścieżkę (bankowy tytuł egzekucyjny) do konfiskaty mienia zadłużonego frajera..
  To jeszcze nie wszystko bo jak bank chce a frajer np umrze .. to bank konfiskuje mienie rodziny...

  Jak widać zasady rynkowe w tym "wolnym kraju" są proste...
  bank ma wszystkie atuty prawne i pewny giga korzystny biznes na budowlance ...
  a frajerzy którzy walczą o to by mieć własny kąt ...nie mają żadnych dosłownie żadnych praw i muszą bankowi sfinansować jedno mieszkanie by dostać to własne wymarzone za swoje własne pieniądze na które muszą zapracować.

  Podsumowując frajer w tym wolnym kraju solidaruchów kupuje mieszkanie warte 250kzł (po kosztach własnych) za cenę ok 650-750kzł).

  A w takim PRLu frajer kupował mieszkanie od państwa po kosztach własnych .. i jeszcze mu totalitarne państwo umarzało kredyt.
  Frajer jednak chciał wolności ... i ją teraz ma...

  Frajer nie wiedział że większość ludzi na wolnym i bogatym zachodzie mieszka w wynajętych czynszówkach...bo ich nie stać na własne.
  A kto na zachodzie ma masowo te czynszówki na wynajem ... frajer nie wie ..podpowiem .. taka jak w też wolnej Polsce przed wojną "wasze ulice nasze kamienice"

  Frajer też nie wie że w największej demokracji świata jest jeszcze lepiej.
  Tam domy z kartonu, dykty i styropianu kosztują miliony i w takich domach kupionych na lichwę od banków do niedawna mieszkali szczęśliwi Amerykanie.
  Niestety przyszedł kryzys i bezrobocie i pękła bańka kredytowa w budowlance i banki wysiudały Amerykanów z tekturowych willi do prostych kartonów na "Manhatanie".

  Ciekawe prawda ?
  A to tylko jedna płaszczyzna dojenia frajerów..
 • @Oscar 17:00:34
  Ceny nieruchomości to jedna sprawa a kwestia zarobków druga. Mieszkania w Holandii kosztują tyle co w Polsce!!!a jak jest z zarobkami???

  "Od stycznia 2018 minimalne miesięczne wynagrodzenie w Polsce to 2100 zł czyli zależnie od kursu Eur/Pln około 500 Euro.

  "Minimalne wynagrodzenie w Holandii to 1550 Euro. Statystyczne holenderskie wynagrodzenie w wysokości € 36.500 brutto rocznie, czyli € 2.808 brutto lub € 2.021 netto miesięcznie to średnia holenderska - z reguły więc sporo wyższa niż zarobki większości Polaków w Niderlandach."

  https://www.europersonnel.pl/zarobki-w-polsce-holandii-na-tle-innych-krajow-eu Polska na tle innych krajów EU-WYKRES.

  Jeżeli chodzi o wynajmy mieszkań to działają tam spółdzielnie mieszkaniowe, które należą do Państwa! Rynek prywatny jest znikomy i zazwyczaj są to pracodawcy mający mieszkania przy zakładzie pracy ( mieszkania pracownicze-bungalow ). Za 500 e można mieć kawalerkę 40 m. kw. z opłatami. Mając najniższe wynagrodzenie stać każdego na wczasy i na posiadanie rodziny przy założeniu, że jedna osoba pracuje a druga wychowuje dziecko. Kobiety zazwyczaj pracują na 1/2 etatu bo więcej się nie opłaca a praca w domu zawsze jest plus wychowanie potomka. Elementy socjalne zostały tam zachowane a u nas wszystko rozwalono! Przypomnę, że ekipa która przejęła władzę rekrutowała się z najlepszej uczelni w tym kraju czyli KUL-u (a że gamonie nie mieli zupełnie ekonomii na zajęciach i w głowie doktrynę a nie wiedzę/wizję przyszłości to mamy to co mamy-burdel!).
 • Co piszą na WPS
  Adm 14 lipca 2019 o 6:34 PM
  Maks ( Tomasz Maksymilian Wandala )

  Czytałem na Neonie.
  Gomułka dał mi kredyt na dom z oprocentowaniem 1% na 25 lat, mnie i wielu innym młodym ludziom, ale to był PRL i po to ,,komunę” obalono, by można było doić tak jak szanowny opisał.
  Mamy ,,wolność” do wszelkiego rodzaju wyzysku, okradania, naciągania, wywłaszczania, mamy(?), no może nie tyle my mamy, co Oni mają, bankierzy, oszuści cwaniacy.
  Ale PRL też miał swoje minusy, braki, ograniczenia, bylejakość, brak poszanowania pracy, dyscypliny, pijaństwo w pracy.
  https://wiernipolsce.wordpress.com/2019/07/12/jasnowidze-czarno-widze/

  oraz

  pytuś
  13 lipca 2019 o 13:48
  Mieszkania troszeczkę większe od psiej budy – w sam raz dla ,,bogatego” goja.

  Wrocław: 13-metrowe mieszkania. Kto to kupuje?

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wroclaw-13-metrowe-mieszkania-Kto-to-kupuje-7226867.html

  Nie ma szału z „Mieszkaniem plus”. Buduje się mniej o połowę, koszty wysokie, chętni nie walą oknami

  https://oko.press/nie-ma-szalu-z-mieszkaniem-plus-buduje-sie-mniej-o-polowe-koszty-wysokie-chetni-nie-wala-oknami/

  Źródło:https://wiernipolsce1.wordpress.com/2019/07/13/banka-deweloperska-06-2019-r-i-wielkie-dojenie-frajerow/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY