W dniu 22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła trzydziestoletnia kobieta, będąca w 22 tygodniu ciąży. Tragiczne doniesienia o śmierci kobiety pojawiły się w piątek (29.10 br.).

Radczyni prawna Jolanta Budzowska pisała o sprawie na Twitterze[1].Prawniczka stwierdziła, że zgon jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego[2]ws. aborcji."Lekarze czekali na obumarcie płodu. Płód obumarł, pacjentka zmarła. Wstrząs septyczny. Piątek spędziłam w prokuraturze"- pisała Budzowska. 

Śmierć ciężarnej 30-latki w Pszczynie. Szpital wydał oświadczenie | Wiadomości Radio ZET

Komunikat rodziny zmarłej pacjentki

W związku z nieścisłymi informacjami pojawiającymi się w mediach, rodzina zmarłej potwierdza, że w dniu 22 września 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zmarła trzydziestoletnia kobieta, będąca w 22 tygodniu ciąży.
Ciężarna zgłosiła się do szpitala z powodu odpłynięcia płynu owodniowego, z żywą ciążą. Przy przyjęciu stwierdzono bezwodzie i potwierdzono zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu. W toku hospitalizacji płód obumarł. Po niespełna 24 godzinach pobytu w szpitalu zmarła także pacjentka. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny. Zmarła pozostawiła męża i córkę.

Zmarła, w trakcie pobytu w wiadomościach wysyłanych do członków rodziny i przyjaciół relacjonowała, że zgodnie z informacjami przekazywanymi jej przez lekarzy, przyjęli oni postawę wyczekującą, powstrzymując się od opróżnienia jamy macicy do czasu obumarcia płodu, co wiązała z obowiązującymi przepisami ograniczającymi możliwości legalnej aborcji.

Obecnie, na skutek zawiadomienia rodziny o możliwości popełnienia przestępstwa tzw. błędu medycznego, sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Ocena prawidłowości udzielonych zmarłej świadczeń leczniczych zostanie dokonana przez odpowiednie organy.

Z uwagi na dobro śledztwa rodzina nie będzie podawać dalszych szczegółów na temat sprawy i prosi o uszanowanie jej prywatności i stanu żałoby.

Jolanta Budzowska, radca prawny pełnomocnik męża, córki, rodzeństwa oraz matki zmarłej [3].

Należy przypomnieć w tym miejscu o stanowisku Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników odnośnie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zgodności z Konstytucją RP oraz ich sprzeciwu i apelu o „wycofanie decyzji odbierającej kobietom prawo wyboru, a medykom możliwość niesienia pomocy zgodnie z zasadami Kodeksu Etyki Lekarskiej”[4].

Śmierć ciężarnej pacjentki w Pszczynie. Jest oświadczenie szpitala - Dziennik.pl

Na niniejszym portalu opublikowałem tematy i konsekwencje związane z decyzją TK z dnia 22.10.2020 r.:

Wady letalne - charakterystyka

https://reemigrant1331.neon24.pl/post/160137,wady-letalne-charakterystyka

Nie zmusiłbym córki do urodzenia dziecka z wadą letalną

https://reemigrant1331.neon24.pl/post/160152,nie-zmusilbym-corki-do-urodzenia-dziecka-z-wada-letalna

"Żeby umarło przede mną" – rozmowa Jacek Hołub

https://reemigrant1331.neon24.pl/post/160234,zeby-umarlo-przede-mna-rozmowa-jacek-holub

Kończąc niniejszą publikację przypomnę swój komentarz z dnia 02.02.2021 [5] dotyczący zakazu aborcji w Irlandii i śmierciz tym związanej Savity Halappanavar. 

//Czy w Polsce musi dojść do takich przypadków jak Savita Halappanavar (ur. 9 września 1981 w Bagalkot, zm. 28 października 2012w Galway – Hinduska mieszkająca w Irlandii. Jej śmierć doprowadziła do uchwalenia w 2013 roku ustawy o ochronie życia w czasie ciąży.

Personel medyczny szpitala uniwersyteckiego w Galway odrzucił jej prośbę o aborcję po niecałkowitym poronieniu, tłumacząc, że spełnienie jej prośby byłoby niezgodne z prawem irlandzkim. Halappanavar zmarła w wyniku sepsy.

Jej śmierć była impulsem do starań o uchylenie ósmej poprawki do Konstytucji Irlandii, która w większości przypadków zabraniała aborcji. Halappanavar stała się ikoną zwolenników legalizacji aborcji w Irlandii.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Savita_Halappanavar//

 

PS

Prawdy o Polakach pisał już Jan Kochanowski, a mianowicie:


Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";
Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi [6].

 

Źródło:

[1] https://twitter.com/JolBudzowska/status/1454133919847174149

[2]https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000175

[3]http://www.rigcz.pl/2021/11/01/komunikat-rodziny-zmarlej-pacjentki/

[4] https://www.ptgin.pl/aktualnosc/stanowisko-ptgip

[5] https://reemigrant1331.neon24.pl/post/160152,nie-zmusilbym-corki-do-urodzenia-dziecka-z-wada-letalna

[6] http://staropolska.pl/renesans/jan_kochanowski/piesni/piesni_31.html

Zdjęcie wprowadzające pochodzi ze strony: https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,27755728,milczace-protesty-ku-pamieci-kobiety-ktora-zmarla-bo-czekano.html